Data modyfikacji:

Jaki wybrać krem na zimę? Nawilżający czy natłuszczający?

Zima – choć ma swoje uroki, fatalnie działa na kondycję skóry twarzy. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, szkodliwe jest narażanie cery na ciągłe zmiany temperatur. Po drugie, mroźne powietrze niszczy barierę ochronną (lipidową). W końcu po trzecie, skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne (zimą bywa bardziej intensywne niż latem, ponieważ odbija się od śniegu). Efekt? Przesuszona cera o ziemistym odcieniu, na której pojawiają się niedoskonałości. Na szczęście można temu zaradzić, stosując odpowiedni krem na zimę.

jak wybrać krem do twarzy

Jak wybrać krem do twarzy na zimę?

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że dobry krem to podstawa pielęgnacji w mroźnych miesiącach roku. Jest on o wiele ważniejszy niż wszelkie podkłady, cienie czy tusze, bo tylko dzięki niemu skóra może zachować swój zdrowy i młody wygląd oraz blask.

Pytanie tylko, co właściwie oznacza dobry krem na zimę? Otóż to taki, który zawiera następujące składniki:

  • Oleje roślinne

Czyli na przykład masło shea, oliwa z oliwek albo olej z migdałów. Przed zakupem dokładnie przeczytaj skład i upewnij się, czy w wybranym kremie na zimę znajdują się takie składniki, bo to właśnie one chronią barierę lipidową skóry.

  • Lipidy

Najwięcej będzie ich w natłuszczających kremach – tych, które zalecane są małym dzieciom i osobom dorosłym o bardzo suchej lub naczynkowej skórze.

  • Filtry SPF

Jaki krem do twarzy na zimę wybrać? Wiele osób sądzi, że zimą nie jesteśmy narażeni na promieniowanie UVA i UVB, co nie jest prawdą. Wybierając kosmetyk ochronny, postaw na ten z naprawdę wysokim filtrem.

  • Witaminy

Witaminowa baza dobrego kremu na zimę składa się z witaminy E, A oraz K.

Wiele osób zastanawia się, czy dobry krem na mroźne miesiące to tylko ten natłuszczający – jak głosi obiegowa opinia. Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli jesteś posiadaczką skóry tłustej, to zakup bardzo tłustego kremu na zimę może okazać się nietrafiony – lepszy będzie kosmetyk nawilżający. Nie obawiaj się, że zawarta w nim woda zaszkodzi cerze. Jeśli temperatura powietrza nie jest niższa niż -10°C, z pewnością tak się nie stanie.

Jeżeli z kolei jesteś posiadaczką skóry suchej albo naczynkowej, to krem nawilżający nie zabezpieczy cię odpowiednio. Powinnaś wybrać kosmetyk mocno natłuszczający, tworzący grubą warstwę ochronną.

Jaki krem nawilżający, a jaki natłuszczający?

Wiesz już, że osoby z cerą naczynkową i suchą powinny wybierać kosmetyki natłuszczające. Co jednak powinno się w nich znaleźć, na jakie składniki zwrócić uwagę? Z pewnością będzie to wspomniana już witamina K, która chroni naczynka przed pękaniem. Ponadto przydadzą się łagodzące alantoina oraz D-panthenol.

Posiadaczki cery tłustej powinny natomiast stosować krem o lekkiej konsystencji, wzbogacony w kompleks witamin. Taki kosmetyk także może zawierać oleje albo lipidy, ale już w zdecydowanie mniejszych ilościach.

Krem na zimę to nie wszystko – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Krem na zimę jest podstawą twojej pielęgnacji, ale nie ograniczaj się do tylko jednego kosmetyku. W tym szczególnym, trudnym dla skóry okresie sięgaj również po natłuszczające sztyfty do ust oraz nawilżający podkład z filtrami SPF – będzie on stanowił dodatkową warstwę ochronną.

Pamiętaj, że zimą warto zmienić również styl oczyszczania skóry – naturalne oleje do demakijażu posłużą twojej skórze o wiele lepiej niż płyny micelarne. Warto też częściej niż zwykle stosować oleiste serum na noc oraz nawilżające skórę maski z witaminami. Wszystko to sprawi, że wiosną nie odnotujesz żadnych „strat” w kondycji skóry – będzie miękka, gładka i pełna blasku.