Data publikacji:

Jak oczyszczać twarz? Sprawdzone sposoby

Zastanawiasz się, jak prawidłowo oczyszczać twarz, aby dokładnie usunąć z niej zanieczyszczenia i przygotować do kolejnych etapów pielęgnacji? Przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik, w którym znajdziesz najważniejsze wskazówki i sprawdzone sposoby na oczyszczanie twarzy.

Jak oczyścić skórę twarzy?

Jak oczyścić skórę twarzy? Zacznij od demakijażu!

Demakijaż to podstawa prawidłowej pielęgnacji skóry. Dzięki niemu możesz usunąć z niej pozostałości po make-upie, który pozostawiony na noc może znacząco pogorszyć kondycję cery i wpłynąć na jej przedwczesne starzenie się. Jak w takim razie oczyszczać twarz z makijażu?

Zacznij od demakijażu oczu i ust, stosując odpowiednie kosmetyki. Możesz zdecydować się na przykład na płyn micelarny, mleczko lub płyn dwufazowy. Bez względu na to, którą formułę wybierzesz, nie pocieraj za bardzo delikatnych okolic oczu, a zamiast tego przyłóż wacik i odczekaj chwilę. Dzięki temu rozpuścisz makijaż, a jego usunięcie stanie się łatwiejsze.

Na etapie demakijażu i ogólnie oczyszczania twarzy sprawdzonymi domowymi sposobami warto sięgać po formuły bez alkoholu, barwników czy substancji zapachowych, które mogą podrażniać i przesuszać skórę. Zamiast nich rewelacyjnym dodatkiem do twojej codziennej pielęgnacji będą formuły zawierające składniki nawilżające i odżywcze, na przykład witaminę E, kwas hialuronowy czy olej jojoba.

Jak oczyścić twarz w domu – codzienne mycie twarzy krok po kroku

Jak oczyścić skórę twarzy w domu? Zacznij od mycia jej rano i wieczorem, a już wkrótce z pewnością zauważysz widoczną poprawę w kondycji swojej cery. Rezygnacja z mycia skóry twarzy może prowadzić między innymi do powstawania niedoskonałości, przesuszenia, przyspieszenia procesów starzenia się cery i utraty przez nią zdrowego blasku.

Do oczyszczenia twarzy możesz wykorzystać żel, emulsję lub piankę. Zacznij od namoczenia skóry, a następnie przemyj ją wybranym kosmetykiem. Dobrym pomysłem jest mycie twarzy przez przynajmniej 30 sekund i wmasowywanie formuły w każdą jej partię – czoło, brodę, policzki, skronie, nos czy pod oczami. Zmyj całość ze skóry przy użyciu letniej wody i osusz skórę czystym ręcznikiem. Nie wycieraj jej, a jedynie delikatnie przykładaj materiał, aby wchłonął wodę.

Pamiętaj, aby dopasować kosmetyk do mycia twarzy do potrzeb swojej skóry. Przykładowo sucha cera lubi formuły o działaniu nawilżającym i łagodzącym, a w przypadku tłustej najlepiej sprawdzają się produkty o łagodnych właściwościach oczyszczających.

Na zakończenie oczyszczania twarzy pamiętaj o toniku! Kosmetyk ma za zadanie przywrócić skórze prawidłowe pH, odświeżyć ją i wesprzeć jej odpowiednią pielęgnację. Jeśli wolisz naturalne formuły, to z powodzeniem możesz zastąpić tonik hydrolatem, czyli tzw. wodą kwiatową.

Oczyszczanie twarzy – domowe sposoby

Nie chcesz używać drogeryjnych kosmetyków i umawiać się na wizyty u kosmetyczki? W takim razie sprawdź nasze sposoby na to, jak prawidłowo oczyszczać twarz domowymi sposobami. Pierwszy z nich to samodzielne przygotowanie peelingu, czyli etapu pielęgnacyjnego, który pomaga w pozbyciu się martwego naskórka. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie na przykład połączenie cukru z miodem lub oliwą. Taka naturalna formuła nie jest jednak polecana do cery naczynkowej i wrażliwej.

Równie dobrym sposobem na oczyszczanie twarzy domowymi sposobami jest samodzielne przygotowanie toniku lub hydrolatu. Tu możesz postawić na przykład na formułę z płatków róży, które należy wygotować w wodzie, lub z zielonego ogórka, idealną dla właścicielek cery mieszanej.

Aby oczyścić twarz, możesz też przygotować własną maseczkę na bazie składników, które z pewnością masz w swojej kuchni. Co powiesz na mieszankę żółtek jajek i miodu, która rewelacyjnie usuwa ze skóry toksyny, jednocześnie ją wygładzając? Wystarczy połączyć jedno żółtko z jedną łyżką miodu, nałożyć na twarz, pozostawić na 20 minut i zmyć letnią wodą.

Jak oczyścić twarz z wągrów i zaskórników?

Jak oczyścić twarz z zaskórników i wągrów? Tak naprawdę to jedno i to samo. Zmiany skórne, które powstają pod wpływem zatkania porów, czyli ujść gruczołów łojowych, można podzielić na zamknięte i otwarte. W pierwszym przypadku widoczne są białe i malutkie krostki, a w drugim – czarne kropki.

Podstawą w walce z wągrami jest stosowanie niekomedogennych kosmetyków o lekkiej formule, która nie będzie powodować zatykania ujść gruczołów łojowych. Strzałem w dziesiątkę są produkty o działaniu nawilżającym. Jeśli zmagasz się z zaskórnikami otwartymi na nosie, to dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w maskę głęboko oczyszczającą w formie pasków.

Jak oczyścić twarz z porów?

Zastanawiasz się, jak oczyścić twarz z porów? Mamy złą wiadomość – to niemożliwe, ponieważ są one częścią skóry, i to naprawdę ważną. To właśnie przez te małe otwory może pozbywać się ona niepotrzebnych, szkodliwych substancji. Mowa przede wszystkim o sebum, ale nie tylko – podobnie jest z pozostałościami po stosowanych kosmetykach, kurzem i zanieczyszczeniami.

Choć nie oczyścisz twarzy z porów, to możesz jednak zmniejszyć ich widoczność, chroniąc je przed zatykaniem. W tym celu dobrze jest sięgać po formuły przeznaczone do cery tłustej lub mieszanej, zawierające składniki niekomedogenne. Kosmetyki nie mogą pozostawiać na skórze tłustej warstwy, która może dodatkowo blokować pory i prowadzić do ich rozszerzenia.

Jak jeszcze oczyścić skórę twarzy w domu, aby odblokować zatkane pory? Zdecydowanie polecamy ci peelingi, dzięki którym możesz złuszczyć martwy naskórek. Należy stosować je maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Do wyboru masz formuły drobnoziarniste i gruboziarniste, enzymatyczne lub kwasowe. Szczególnie polecamy ci ten trzeci rodzaj, czyli peeling enzymatyczny, który w delikatny sposób usuwa martwy naskórek.