Data publikacji:

Jak poradzić sobie z trądzikiem? Jak zwalczyć?

Czy wiesz, że z trądzikiem zmagają się nie tylko nastolatkowie, ale także dorośli? Jeśli należysz do tego grona, to z pewnością chcesz wiedzieć, jak pozbyć się problemu z krostami i bolesnymi, podskórnymi stanami zapalnymi. Mamy kilka sposobów! Sprawdź, jak radzić sobie z trądzikiem.

Jak poradzić sobie z trądzikiem? Jak zwalczyć?

Co warto wiedzieć o trądziku i jak zwalczać trądzik?

Zanim podpowiemy ci, jak zwalczyć trądzik i jakie kosmetyki są polecane do cery trądzikowej, warto najpierw poznać bliżej sam problem. Choroba skórna dotyka przede wszystkim twarzy, jednak może występować również na plecach i klatce piersiowej.

Jak objawia się trądzik? Głównie są to wszelkiego rodzaju krosty, grudki i zaskórniki oraz stany zapalne. Towarzyszy im też nadmierna produkcja sebum, która jest przyczyną świecenia się skóry i zatykania ujść gruczołów łojowych. U osób z trądzikiem są również widoczne przebarwienia i blizny.

Na tym jednak nie koniec! Warto pamiętać, że istnieje kilka rodzajów trądziku, które mają różne przyczyny. Do najczęściej występujących chorób skórnych zaliczamy:

  • trądzik różowaty – ten typ ma wiele przyczyn, wśród których wyróżniamy zakażenia bakteryjne, zmiany hormonalne czy spadki odporności;
  • trądzik młodzieńczy – główną przyczyną są zmiany hormonalne spowodowane okresem dojrzewania;
  • trądzik u dorosłych – winowajcą może być stres, zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa dieta i pielęgnacja skóry.

Na liście innych rodzajów trądziku znalazły się takie rodzaje, jak: ropowiczy, skupiony, łagodny, umiarkowany i ciężki, bliznowcowy, guzkowo-torbielowany czy wywoływany.

Jak poradzić sobie z trądzikiem? Odpowiednia dieta to podstawa

Borykasz się z problemem, jakim jest trądzik? Jak go zwalczyć? Zacznij od zadbania o odpowiednią dietę. To, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu, ma ogromny wpływ na kondycję twojej cery. U wielu osób zaostrzenie problemu występuje po spożyciu takich produktów spożywczych jak czekolada czy dania z ostrymi przyprawami. Równie często zmiany pojawiają się po nabiale, czyli mleku, jogurcie czy śmietanie.

Zadbaj o to, aby w twoim diecie znalazły się produkty spożywcze bogate w cynk, czyli składnik mineralny działający łagodząco na stany zapalne. Jego smacznym źródłem są na przykład jajka, owoce morza czy pestki dyni. Znakomitym pomysłem jest też włączenie do codziennego jadłospisu witaminy B2 i B6, które mogą wpływać na ograniczenie problemu z łojotokiem.

Na liście innych produktów spożywczych, które mogą ci pomóc z trądzikiem, znalazły się banany i migdały (źródła niacyny i witamin z grupy B) oraz jajka i ryby, zwłaszcza makrela, łosoś, śledź, dorsz i węgorz, w których można znaleźć witaminę D.

Jakie kosmetyki stosować na trądzik?

Zmagasz się z trądzikiem młodzieńczym lub u dorosłych i nie wiesz, jakie kosmetyki należy stosować? Przede wszystkim zapomnij o przesuszaniu! To błąd, który popełnia wiele osób zmagających się z problemami skórnymi. Takie działania przynoszą o wiele więcej szkody niż pożytku, bo tylko pozornie zmniejszają zmiany trądzikowe. Nadmierne wysuszanie skóry sprawi, że zacznie produkować ona jeszcze więcej sebum, co w efekcie doprowadzi do pojawiania się kolejnych krost i zaskórników.

Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest odpowiednie oczyszczanie. Tu do wyboru masz pianki, żele, emulsje czy mleczka. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie metody dwuetapowej – zanieczyszczenia usuwa się mieszanką olejów, a następnie myje się twarz wybranym kosmetykiem.

Kolejny krok to tonizowanie skóry. Jakie kosmetyki sprawdzą się do cery trądzikowej? Zdecydowanie te bez alkoholu, najlepiej na bazie naturalnych składników o działaniu nawilżającym. Zamiast klasycznego toniku możesz sięgnąć również po hydrolat.

W przypadku trądziku bardzo ważne jest złuszczanie martwego naskórka. Jego komórki mogą powodować zatykanie ujść gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do pojawienia się krost i zaskórników. W tej kategorii najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który w przeciwieństwie do swojego mechanicznego odpowiednika nie ściera naskórka i nie podrażnia go oraz nie prowadzi do rozsiewania bakterii. Pamiętaj, aby stosować peeling maksymalnie 1-2 razy w tygodniu!

W pielęgnacji musi znaleźć się też miejsce na krem na dzień i na noc. Najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po formuły nawilżające ze składnikami o działaniu przeciwbakteryjnym. Równie znakomicie sprawdzą się produkty o właściwościach łagodzących i kojących podrażnienia.

Jakie jeszcze kosmetyki na trądzik warto stosować? Zdecydowanie maseczki, które należy aplikować 2-3 razy w tygodniu, najlepiej po peelingu. Możesz zdecydować się na formułę w płachcie lub w wersji kremowej. Szukaj formuł ze składnikami o działaniu regeneracyjnym, bakteriobójczym i nawilżającym. Są to na przykład: wyciąg z nagietka, witaminy i minerały, kwas salicylowy czy kwas hialuronowy.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to zachęcamy do zapisania się do kosmetologa, który pomoże ci w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji i wykona zabiegi, dzięki którym zmiany zostaną złagodzone, a przebarwienia rozjaśnione.

Jak jeszcze poradzić sobie z trądzikiem?

Odpowiednia dieta i pielęgnacja to dopiero początek sposób, które mogą pomóc ci w walce z trądzikiem. Jak jeszcze go zwalczyć? Dobrym pomysłem jest zapisanie się do dermatologa i endokrynologa. Pierwszy z nich specjalizuje się w chorobach skóry, a drugi pomoże ci w zdiagnozowaniu ewentualnych problemów hormonalnych, które mogą być odpowiedzialne za trądzik.

Specjaliści mogą zalecić odpowiednie leki na receptę, na przykład środki bazujące na kwasie azelainowym czy retonoidach. W niektórych przypadkach niezbędne jest włączenie antybiotykoterapii, a nawet rozpoczęcie terapii Izotekiem, czyli izotretynoiną.